Astravo dvaras

Astravo dvaras Astravo gyvenvietė minima XVI a., manoma, kad buvo įkurta dar ankščiau Apasčios upės pakrantėje. Pirmasis žinomas Astravo savininkas - Dembskis, tačiau jau XVI-XVIII a. Astrave buvo Biržų Radvilų valdomas palivarkas. XIX a. pradžioje Biržus iš kunigaikščių Radvilų, valdžiusių juos apie 360 metų, įsigijo grafai Tiškevičiai. XIX a. pr. - XX a. I pusėje Biržus valdė kelios grafų Tiškevičių kartos. Jonas Tiškevičius (1802-1862) paveldėjęs Biržus atsisakė minties atstatyti istorinės pilies griuvėsius ir ten įrengti savo rezidenciją. Vietą reprezentaciniams rūmams pasirinko Astrave už trijų kilometrų nuo Biržų centro, Širvėnos ežero šiauriniame krante prie Apasčios upės, pusiasalyje priešais miestą. XVI-XVII a. Astravo palivarką Radvilos nuomojo įvairiems asmenims. 1805 m. sudarytas Biržų dvaro užstatymo aprašas liudija, kad mūrinių pastatų čia nebuvo, tačiau XIX a. antrame ar trečiame dešimtmetyje Astrave pastatytas stačiakampio plano mūrinis gyvenamasis namas su kampiniais rustais ir keturių dorėninių kolonų portiku vakaruose. 1840 m. reprezentacinius rūmus Jonui Tiškevičiui projektavo Tomas Tišeckis. Kruopščiai užbaigtas ir akvarele spalvintas rūmų pagrindinio fasado brėžinys buvo tiksliai įgyvendintas. Architekto projektas sutampa ir dailininko Maksymiliano Fajanso (1827-1890) litografuotu Astravo rūmų piešiniu. Skiriasi tik smulkios detalės atsisakyta dekoratyvinių vazų, bokštelyje įrengti sraigtiniai laiptai. Spėjama, kad statyboms vadovauti ir organizuoti iš Raudondvario (prie Kauno) buvo pakviestas Cezare Lorenzo Anichini, atvykęs į Lietuvą Napoleono karo metu. Medžiaga rūmų statybai vežta iš Peterburgo bei Rygos. Kelias į Rygą buvo patogus, nes Širvėnos ežeras įėjo į vandens kelių sistemą, jungiančią Biržus su Rygos uostu. Ūkvedžių J. Banevičiaus ir J. Rutkovskio laiškai grafui patvirtina, kad 1841-1842 m. vykdytas pirmas statybos tarpsnis. Tuo metu turėjo būti pastatyta centrinė rūmų dalis.
1844 m. grafui pripažinta Biržų paveldėjimo teisė. 1849 m. Astrave vėl tęsiamos statybos, siunčiami pinigai apmokėti už įvairius darbus ir pirkinius, minimi Voložino dažytojai, iš Varšuvos gaunami apmušalai. 1849-1851 m. pastatyta oficina ir špitolė (pastatų vieta nenustatyta) priklauso antram rūmų statybos tarpsniui. 1857-1860 m. statomi du akmens mūro vandens malūnai ir 51 m ilgio tiltas-užtvanka per Apasčios upę, primenantis romėnų akveduką. Dešimtyje raudonų plytų užtvankos arkų įtaisyti pakeliami mediniai skydai ežero vandeniui praleisti į kanalą, kad galėtų veikti vandens malūnai. Virš arkados-mūrinis tilto parapetas su apskritomis rozetėmis-angomis lietaus vandeniui nubėgti. Reprezentacinio pobūdžio Astravo rezidencijoje architektas panaudojo romantinio klasicizmo formas, kurių interpretavimui turėjo įtakos "Italijos vilų stilius". Interjerų dekoravimą Jonas Tiškevičius pavedė vietiniam meistrui Steponui Jurevičiui, ir šis išdrožė buazerijas, laiptų turėklus, indaujas, langų apvadus, ąžuolinius frizus su stilizuotomis ąžuolo lapų ir gėlių pynėmis.
1859-1862 m. prie rūmų prijungti vienaaukščiai paviljonai, sujungti su centrine dalimi pusapskričių arkų galerijomis. Priešais šiaurinį rūmų fasadą sutvarkytas apvažiuojamas parteris ir veja. Astravo rūmų interjeras puošnus, dekoruotas kolonomis, gipsatūromis, reljefiniais lipdiniais, medžio drožiniais, polichromija. Grindys parketinės, inkrustuotos keturkampiais su rombiniais surišimais. Rūmų kambarius freskomis dekoravo Rietave dirbę prancūzų dailininkai. Interjerą puošė spalvingų koklių krosnys ir židiniai. Viename kambarių buvo "pasakų" krosnis. Rūmų eksterjerui prie paradinio įėjimo dekoruoti 1851 m. iš Sankt Peterburgo atvežtos dvi iš ketaus liedintos liūtų skulptūros. Greičiausiai iš ten pat atgabentos ir dvi metalinės vazos su rankenomis, puošusios rūmų klombas iš ežero pusės. Antras Tomo Tišeckio projektuotas statinys Astravo dvaro sodyboje buvo arklidė-ratinė su maniežu. Architektas siūlė net kelis pastato variantus, bet pasirinktas paskutinis: brėžinį pasirašė Jonas Tiškevičius, pažymėdamas datą: 1845 m.sausio 20 (vasario 1) d. Pastatas mūrytas iš raudonų plytų ir skaldytų akmenų.
Prie įvažiavimo į Astravo rūmus stovi mažas sargo namelis (kartais vadinamas šunininko nameliu), šalia iškastas drenažinis kanalas, per jį nutiestas tiltelis. Dvaro teritoriją juosė tvora, kampuose stovėjo bokštai ir buvo dveji vartai: prie įvažiavimo tilteliu į rūmus-platūs, vedantys į kumetynus ir dvaro tvartus-mažesni.
1851-1861 m. Širvėnos ežero šiaurinės pakrantės pusiasalyje suplanuota 18 ha mišraus plano peizažinis parkas - banguoto reljefo, su įvairaus dydžio tvenkiniais ir kanalu. Šiaurės vakarų kampe parkas remiasi į Apasčios upę. 1851 m. rudenį atgabenti medelių sodinukai: 400 šermukšnių, 300 uosių, 400 klevų, 200 liepų, 200 ąžuolų, 200 putinų, 300 sausmedžių, 300 ievų, 300 guobų, 80 beržų. 1857 m. teritorija rengiama kanalo, užtvankos ir tilto statybai, valomi ankščiau iškasti grioviai ir kanalas, grindžiami kanalo krantai ir dugnas. Įrengus tvenkinių sistemą, užveista gulbių ir pakrantės vakariniame kyšulyje lanko formos tvenkinyje įrengtas jų voljeras. Tvenkiniai su ežero užutėkiais ir salomis suformavo vaizdingą aplinką. Už rūmų iki ežero vedė platus takas dekoruotas gėlių prisodintomis vazomis. Į valčių prieplauką ežero pakrantės užutėkyje vedė žibintais apšviesti tašyto akmens laiptai. Pakrantė sutvirtinta akmenimis.
1859 m. birželį susirūpinta tvarkyti kryžių, stovėjusį pakeliui į rūmus, sumūrytas jo pamatas. 1942 m. Astravo dvaro rūmuose įsikūrė monopolinė vokiečių pluošto bendrovė Ostland-Faser Gesellschaft. Dešiniajame sparne įkurdinta administracija, kairiajame - krautuvė, vidurinėje - sandėlis. "Siūlo" direkcija kartu su vokiečių bendrove ketino nugriauti rūmų bokštelį, vėliau ir visą rūmų pastatą, o plytas panaudoti kokiai nors statybai. Šis sumanymas įgyvendintas nebuvo.
1958 m. Astravas prijungtas prie Biržų miesto. "Siūlo" fabriko žinioje atsidūrė Tiškevičių dvaro rūmai (juose įsikūrė administracija), arklidė ir sargo namelis.
1956-1965 m. Astravo rūmai buvo restauruoti, sutvarkyta parko dalis.
1987 m. atstatytas dvaro sodybą ir Biržų miestą jungiantis pėsčiųjų tiltas per ežerą.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Biržai. Alaus kelias

Biržų pilis

Biržų miesto istorija